Wilson Electronics Wilson Single Antenna Expansion Kit 50 Ohm - 309906-50N
Wilson Electronics Single Antenna Expansion Kit 50 Ohm - 309906-50N
SKU#: WA309906-50N
Inside panel anntena expansion kit for building boosters
About This Product
The Wilson 50 Ohm Single Antenna Expansion Kit 309906-50N includes one Panel Antenna and all necessary cables and a two-way splitter for a second indoor antenna installation.
  • Broadcast 3G & 4G LTE signal indoors
  • For all 50 Ohm in-building signal boosters
  • Up to 10.6 dB gain
FREE Same Day Shipping
90 Day Money Back Guarantee
2 (Two) Year Warranty
100% Secured Checkout
Tech Specs
Wilson Single Antenna Expansion Kit 50 Ohm - 309906-50N
Frequency & Gain
700-800 MHz - 5.2 dB 824-894 MHz - 4.4 dB 880-960 MHz - 4.2 dB
1710-1880 MHz - 10.1 dB 1850-1990 MHz - 10.6 dB 2110-2170 MHz - 8.2 dB
Radiation Directional
Impedance 50 Ohms
Maximum Input Power 50W
Beamwidth Horizontal Plane 70 / 60 Deg
Beamwidth Vertical Plane 50 / 45 Deg
Connectors N-Female
Dimensions 8.27 x 7.09 x 1.73 inch / 21 x 18 x 4.39 cm